Archiwalna wersja strony.
Dowiedz się więcej

Przygotuj się na wstrząs

Przygotuj się na wstrząs

Przygotuj się na wstrząs! to ogólnopolski program edukacyjno-informacyjny, objęty patronatem Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, dotyczący anafilaksji.Celem programu jest edukacja na temat przyczyn anafilaksji, konsekwencji oraz zasad postępowania podczas wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego (który może prowadzić nawet do śmierci).

Program jest odpowiedzią na niską znajomość tych zagadnień i ma pomóc w szybkim i trafnym rozpoznawaniu objawów i prawidłowym zachowaniu się wobec osoby we wstrząsie. W tym celu organizowane byłypraktyczne warsztaty z pierwszej pomocy we wstrząsie (otwarte podczas różnych wydarzeń i zamknięte – dla dziennikarzy, lekarzy, pszczelarzy, pracowników komunikacji miejskiej, służb mundurowych),wykłady, artykuły w prasie specjalistycznej. W ramach programu powstały wytyczne dla lekarzy i proste algorytmy (także dla pacjentów) postępowania w anafilaksji (pierwsze takie w Polsce). Cyklicznie odbywał sięTydzień Edukacji nt. Anafilaksji - bezpłatne dla pacjentów konsultacje alergologiczne, podczas których dostawali pełną informację nt. anafilaksji. W 2016 roku powstał też raport dot. anafilaksji w Polsce.

Program został doceniony przez niezależnych ekspertów, czego potwierdzeniem są nagrody: Złoty Spinacz 2015 w kat. Zdrowie i Medycyna, Golden Stevie Awards, wyróżnienie w konkursie Kampania Społeczna Roku 2014.

wróć