Archiwalna wersja strony.
Dowiedz się więcej

Polpharma partnerem konkursu naukowego E(X)Plory

23.10.2017 Grupa Polpharma

Polpharma partnerem konkursu naukowego E(X)Plory

Polpharma po raz kolejny była partnerem strategicznym Konkursu Naukowego E(x)plory, którego ogólnopolski finał odbył się 20 października w Gdyni. To największy w Polsce konkurs, który pozwala młodym naukowcom w wieku 13-20 lat tworzyć i rozwijać innowacyjne projekty, poszerzać swoją wiedzę i wymieniać się doświadczeniami z innymi, także za granicą.

W tym roku do Konkursu zgłoszonych zostało ponad 200 projektów całej Polski, a autorzy 140 najlepszych projektów zaprezentowali je podczas Regionalnych Festiwali Naukowych E(x)plory, które odbyły się w Szczecinie, Wrocławiu, Warszawie, Toruniu i Podzamczu k/Kielc. W finale udział wzięły 33 projekty. Laureatów wybrało jury złożone z 20 autorytetów reprezentujących uznane instytucje naukowe i innowacyjne firmy. W jury zasiadał również Wojciech Kuźmierkiewicz, prezes Naukowej Fundacji Polpharmy.

Zwycięzcami tegorocznej VI. edycji Konkursu Naukowego E(x)plory zostali Jakub Jędrzejewski i Michał Zwierz, uczniowie z Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim, którzy zbudowali silnik mikrofalowy zasilany energią elektryczną. Otrzymali stypendium naukowe w wysokości 10 000 zł i pojadą na światowy konkurs Intel ISEF w USA.

Drugie miejsce zajął Michał Paszkowski z Publicznego Gimnazjum nr. 7 im. Zbigniewa Herberta w Bełchatowie za projekt „Pearfect – interpretowany język programowania na platformy Windows, Linux i macOS. Trzecią nagrodę zdobył duet - Oliwia Krzemień i Bartosz Biesiadecki z VI Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Krakowie za pomysł „Identyfikacja esterazy leukocytów w moczu, w celu wczesnego wykrycia zakażenia układu moczowego u dzieci i niemowląt”.

Polpharma postanowiła również przyznać własne nagrody specjalne - dwa stypendia w wysokości 3 000 zł. Trafiły one do Zuzanny Dróżdż z I Liceum Ogólnokształcącego w Zduńskiej Woli za projekt społeczny „Nie zabieraj serca do nieba” oraz zespołu w składzie Krzysztof Andrulonis, Magdalena Kubrak, Jakub Lamorski za pomysł „Chemanalyse - twoja aplikacja do zadań laboratoryjnych z chemii”.

Krajowy Finał Konkursu był jednym z elementów Gdynia E(x)plory Week – czterodniowego święta nauki i innowacji z bogatym programem warsztatów, pokazów naukowych oraz dyskusji panelowych kierowanych do pasjonatów nauki. W programie wydarzenia znalazły się m.in. pokazy naukowe przeprowadzone przez pracowników Działu Badań i Rozwoju Polpharmy.

Wydarzenie zorganizowane przez Fundację Zaawansowanych Technologii cieszyło się ogromnym zainteresowaniem zarówno wśród dzieci i młodzieży szkolnej, nauczycieli, studentów jak i przedstawicieli start-upów, innowacyjnych firm, władz samorządowych i centralnych. W tegorocznym Gdynia E(x)plory Week wzięło udział ponad 4.200 osób z Polski i Europy.

wróć