Archiwalna wersja strony.
Dowiedz się więcej

Laureaci konkursu Złoty Skalpel 2018

12.10.2018 Grupa Polpharma

Laureaci konkursu Złoty Skalpel 2018

Zespół lekarzy ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, który pod kierownictwem dr. hab. n. med. Michała Zembali przeprowadził pierwszą w Polsce implantację sztucznego serca, zwyciężył w plebiscycie „Złoty Skalpel 2018”. Polpharma była partnerem konkursu i fundatorem nagrody głównej.

Złoty Skalpel to prestiżowy plebiscyt organizowany przez redakcję „Pulsu Medycyny”. Promuje innowatorów, dzięki którym wzrasta jakość opieki medycznej w Polsce. W tym roku konkurs odbył się po raz 10.

Do tegorocznej edycji plebiscytu zgłosiły się zespoły badawcze z całej Polski, które m.in. wynalazły nową metodę diagnostyczną lub terapeutyczną, opracowały nową strategię związaną z organizacją i zarządzaniem w ochronie zdrowia.

Zgłoszenia oceniało 12-osobowe jury, złożone z wybitnych specjalistów z różnych dziedzin medycyny. Każde zgłoszenie podlegało ocenie w oparciu o kryteria regulaminu:

  • wkład w rozwój opieki zdrowotnej w Polsce w trosce o dobro pacjenta,
  • możliwość usprawnienia pracy personelu medycznego,
  • szanse na upowszechnienie ocenianego rozwiązania,
  • aspekty ekonomiczne.

Zwycięzcy: Pierwsza w Polsce implantacja sztucznego serca

Projekt zgłosili: Śląskie Centrum Chorób Serca. Operację wykonał zespół w składzie: dr hab. Michał Zembala, dr Remigiusz Antończyk, dr Małgorzata Jasińska, Marek Grochla, Jacek Waszak

4 lipca 2018 r. zespół Śląskiego Centrum Chorób Serca wykonał pierwszą w Polsce implantację całkowicie sztucznego serca u pacjenta cierpiącego z powodu krańcowej niewydolności krążenia, u którego inne formy terapii zawiodły lub były niewskazane. Implantacja sztucznego serca jest formą leczenia pomostowego dla osób oczekujących na transplantację, u których pogłębiająca się niewydolność krążenia zagraża życiu i jest nową szansą dla wielu chorych w Polsce.

Więcej informacji o konkursie i laureatach: https://pulsmedycyny.pl/znamy-laureatow-konkursu-zloty-skalpel-2018-942118

wróć